Home Page

Who's Who

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team 1 Rachel Rusling (Headteacher)
Senior Leadership Team 2 Simon Frost (Deputy Head)
Senior Leadership Team 3 Phil Ballance (Assistant Head & Maths Lead)
Senior Leadership Team 4 Jude Evans (Assistant Head & Literacy Lead)
Senior Leadership Team 5 Ruth Goodlad (Inclusion Leader & SENCO)

Year 3 Teaching Staff

Year 3 Teaching Staff 1 Emma Campbell (Year 3 Teacher - 3CN)
Year 3 Teaching Staff 2 Gemma Cherrett (Year 3 Teacher - 3GC)
Year 3 Teaching Staff 3 Chloe Dorrill (Year 3 Leader - 3CB)
Year 3 Teaching Staff 4 Chris Bush (Year 3 Teacher - 3BU)
Year 3 Teaching Staff 5 Jenny Elward (Year 3 Teacher - 3JE)
Year 3 Teaching Staff 6 Lucy North (Year 3 Teacher - 3CN)
Year 3 Teaching Staff 7 Tom Spence (Year 3 Teacher - 3TS)

Year 3 Support Staff

Year 3 Support Staff 1 Melinda Jahn (Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 2 Michelle Jewell (Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 3 Louise Price (Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 4 Annaleze Staehley-Powell (Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 5 Shelly Watson (1-2-1 Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 6 Annette Whitaker (Teaching Assistant)

Year 4 Teaching Staff

Year 4 Teaching Staff 1 Lisa Barnes (Year 4 Teacher - 4LB)
Year 4 Teaching Staff 2 Janette Brazier (Year 4 Teacher - 4BH)
Year 4 Teaching Staff 3 Melissa Hay (Year 4 Teacher - 4BH)
Year 4 Teaching Staff 4 Heidi Inns (Year 4 Teacher - 4HI)
Year 4 Teaching Staff 5 Jenni Murray (Year 4 Leader - 4JM)
Year 4 Teaching Staff 6 Fiona Revill ((Year 4 Teacher - 4FR)
Year 4 Teaching Staff 7 Daniel Thomson (Year 4 Teacher - 4DT)

Year 4 Support Staff

Year 4 Support Staff 1 Val Betteridge (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 2 Sue Fryer (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 3 Margherita Newborough (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 4 Katharine Newton (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 5 Liesl Stuart-Brown (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 6 Barbara Woodall (Teaching Assistant)

Year 5 Teaching Staff

Year 5 Teaching Staff 1 Angela Dawes (Year 5 Teacher - 5DP)
Year 5 Teaching Staff 2 Lynn Foster (Year 5 Teacher - 5LF)
Year 5 Teaching Staff 3 Sian Lewis (Year 5 Teacher - 5LT)
Year 5 Teaching Staff 4 Sophie Parkes (Year 5 Teacher - 5SP)
Year 5 Teaching Staff 5 Michael Peters (Year 5 Teacher - 5MP)
Year 5 Teaching Staff 6 Julie Poppleton (Year 5 Teacher - 5DP)
Year 5 Teaching Staff 7 Clare Taylor (Year 5 Leader - 5CT)
Year 5 Teaching Staff 8 Annabel Thorne (Year 5 Teacher - 5LT)
Year 5 Teaching Staff 9 Dave Wilson (Year 5 Teacher)

Year 5 Support Staff

Year 5 Support Staff 1 Julia Clemo (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 2 Stef Lewis (Higher Level Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 3 Katie Sanders (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 4 Ania Truszkowska (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 5 Trudi Wade (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 6 Jessie Wheeler (Teaching Assistant)

Year 6 Teaching Staff

Year 6 Teaching Staff 1 Kieran Fahy (Year 6 Teacher - 6KF)
Year 6 Teaching Staff 2 Rachael Hughes (Year 6 Leader - 6RH)
Year 6 Teaching Staff 3 Natasha Lewis (Year 6 Teacher - 6NL)
Year 6 Teaching Staff 4 Loky Macpherson (Year 6 Teacher - 6MAC)
Year 6 Teaching Staff 5 Cathy Spiers (Year 6 Teacher - 6CS)
Year 6 Teaching Staff 6 Hannah Williams (Year 6 Teacher - 6HW)

Year 6 Support Staff

Year 6 Support Staff 1 Esther du Sautoy (Teaching Assistant)
Year 6 Support Staff 2 Tracey Lye (Teaching Assistant)
Year 6 Support Staff 3 Hazel McLester (Teaching Assistant)
Year 6 Support Staff 4 Cindy Mitchell (Teaching Assistant)
Year 6 Support Staff 5 Lisa Thompson-Purvis (TA & Cover Supervisor)
Year 6 Support Staff 6 Susan Rigler (Teaching Assistant)

Additional Teaching Staff

Additional Teaching Staff 1 Becky Gosling (Inclusion Leader/SENCO)
Additional Teaching Staff 2 Lucy Johnstone-McCarthy (Music Subject Leader)
Additional Teaching Staff 3 Clare O'Connor (Specialist SEN Teacher)
Additional Teaching Staff 4 Mel Browne (Teacher)
Additional Teaching Staff 5 Sarah Talbot (Music Teacher)

Additional Support Staff

Additional Support Staff 1 Pete Chedgy (IT Technician)
Additional Support Staff 2 Teresa Glew (Senior TA/Cover Supervisor)
Additional Support Staff 3 Jo Holmes (Speech & Language Practitioner)
Additional Support Staff 4 Karen Johnstone-McCarthy (Pastoral Care Worker)
Additional Support Staff 5 Juliet Killen (Pastoral Care Assistant)
Additional Support Staff 6 Rachel Peters (Librarian)
Additional Support Staff 7 Linda Richards (Senior TA)
Additional Support Staff 8 Lauren Walton (Cover Supervisor)

Lunchtime Supervisors

Lunchtime Supervisors 1 Nurjahan Ahmed
Lunchtime Supervisors 2 Pascale Belin-Bye
Lunchtime Supervisors 3 Leigh Brophy
Lunchtime Supervisors 4 Ferdous Choudhury
Lunchtime Supervisors 5 Veronica Colton
Lunchtime Supervisors 6 Katherine Cromwell
Lunchtime Supervisors 7 Lucia Davis
Lunchtime Supervisors 8 Josepha Francisca
Lunchtime Supervisors 9 Sharon Harding (Senior Lunchtime Supervisor)
Lunchtime Supervisors 10 Kasia Howe
Lunchtime Supervisors 11 Charlotte Knight
Lunchtime Supervisors 12 Sarah Leggatt
Lunchtime Supervisors 13 Linda Price
Lunchtime Supervisors 14 Manisha Sinha
Lunchtime Supervisors 15 Aneta Slowik
Lunchtime Supervisors 16 Raquel Sousa

Minibus Drivers

Minibus Drivers 1 Ingrid Glen
Minibus Drivers 2 Roger Moxham
Minibus Drivers 3 Paul Nettleton
Minibus Drivers 4 Harry Thow

Office Staff

Office Staff 1 Leigh Brophy (Administrative Officer)
Office Staff 2 Julia Card (Office Manager & PA to Headteacher)
Office Staff 3 Sophie Clark (Snr Admin Officer & Finance Asst)
Office Staff 4 Beccy Crisp (Administrative Officer)
Office Staff 5 Jo Firth (Admin Officer & First Aid Co-ordinator)
Office Staff 6 Sam Hunt (School Business Manager)
Office Staff 7 Nicki Manns (Administrative Officer)
Office Staff 8 Jo Scroggie (Administrative Officer)